Web Tasarım Ankara

  Macaristan Turan Kurultayı

 

Macaristan Turan Kurultayı, 2008 yılından itibaren her iki yılda bir Macar Turan Vakfı tarafından Macaristan’ın Bugaç (Boğaç) şehrinde düzenleniyor. Türk kavimlerinin birbiriyle kaynaşmasını amaçlayan kurultay, dünyanın en büyük gelenek yaşatıcı kutlaması olarak kabul ediliyor

Eski Macar ve Hun Türk kavimlerini birbirlerine yakınlaştırmak amacıyla 2007’den bu yana düzenlenen Turan Kurultayı, her iki yılda bir birbirinden renkli görüntülere sahne oluyor. İlki 2007 yılında Kazakistan’da yapılan, daha sonra 2008’den itibaren Macaristan’da düzenlenmeye başlanan etkinliğe, Türkiye dahil bir çok ülkeden gelen misafirler katılıyor. Bu sene, Macaristan’ın Bugac kentinde 6-10 Ağustos 2014 tarihleri arasında düzenlenecek olan kurultaya, son olarak geçtiğimiz 2012 yılında 250 binden fazla ziyaretçi katılmış, etkinlikte kardeş halklar, kurulan panayır alanında otantik dans ve müzik gösterileri sunmuşlardı.

Kurultayın ilk filizleri 2006’da, Macar Antropolog Andras Zsolt Biro tarafından atıldı. Biro, Kazakistan’dayken genetik örnekler toplayarak analiz edip, Kazakistan sınırları içinde varlığını devam ettiren Madjar kabilesi ve Karpat Havzası Macarları arasında genetik bağ olduğunu kanıtlayınca kurultay etkinlikleri doğdu. Macar Turan Vakfı yetkilileri, “Artık birçok araştırmacı, Macarların antropolojik niteliklerinin ve kültürlerinin de daha çok İran ve İskit geleneklerini yaşatan Orta Asyalı ’Türk’nüfuslarıyla benzerlik gösterdiğini kabul etmektedir” diyor. Turan Kurultayı’na katılan milletler ile boylar ise şöyle: Azerbaycan, Avar (Dağıstan), Başkurt, Bulgar, Buriat, Japon, Karakalpak, Kazak, Kazakistan Madyar boyu, Kırgız, Moğol, Özbek, Özbekistan Madyar boyu, Tatar, Türkiye Türkleri, Türkmen, Uygur, Yakut (Saha), Macar ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti.

En büyük davulla uyanış
Kurultay’da göçebe savaş oyunları, atlı gösteriler, tazı-şahin yarışları, okçuluk gibi gelenekler yeniden canlandırıldı. Demir zırh, deri kıyafetler ve kürk kalpaklar giyen katılımcılar izleyenleri adeta zamanda yolculuğa çıkardı. Orta Asya Türk kökenli 200 otağ kuruldu. 350 süvari de savaş sanatlarını sergileyerek, Türk kavimlerinin geleneksel özelliklerini tanıttı. Başkent Budapeşte’nin 170 kilometre güneydoğusundaki bölgeye gelen bazı gruplar ise “Yurt” kurup kurultayı yakından takip edebilme şansı yakaladı. Kurultayda her sabah katılımcıları gün ağarırken uyandıran davul, dünyanın en büyük şaman davulu olma özelliğine sahip. Çapı 188 santimetre olan davulun çerçevesi için Sibirya kavak ağacı, derisi için de bir bütün sığır derisi kullanıldı. Kurultay sırasında düzenlenen okçuluk yarışmalarında 1226’da Doğu Tacikistan’da Cengiz Kağan’ın bir zaferi onuruna düzenlenmiş yarışmada Esunkhei adında bir okçu tarafından kırılan en uzağa atma rekoru ise sembolik de olsa (502.5 metre) kırıldı. Macar okçu 603 metrelik uzaklığı vurarak rekorun yeni sahibi oldu. 
Kurultay hakkında görüşlerine başvurduğumuz Macar Turan Vakfı yetkilileri ise amaçlarının soydaşları ile birleşmeyi gerçekleştirmek olduğunu söyledi. Turan Vakfı Medya Başkanı Szakacs da “Bu boy toplantısında eski atalarımızı anıyoruz. Kurultay, Macarların binlerce yıllık geleneksel efsaneleri, mitolojisi ve kendi millî şuuruna uyan gerçek Macar tarihini gösteriyor. Macar, Hun ve Türk şuuruna sahip olan halkların kaynaşmasını sağlıyoruz. Macar milletinin isteği ile hak iddiasından ortaya çıktığından dolayı Turan Kurultayı Macarların en büyük bayramı oldu” diye konuştu. yeniçağ

 
 
Yorumlar


Hiç Yorum Yapılmamış. İlk yorumu siz yapın...

Etiketler: Turan
Kategori: Ulaşım