Web Tasarım Ankara

KTÜ'DE COŞKULU MEZUNİYET TÖRENİ


Bilindiği gibi Karadeniz Teknik Üniversitesi, kurulduğu günden bugüne yaklaşık 162 bin mezun vermiştir. Halen 771’i yabancı uyruklu olmak üzere 52.000 öğrencisi bulunan KTÜ'nün 46. Mezuniyet Töreni coşkulu bir katılımla gerçekleştirildi. Trobzon Valisi'nin de katıldığı törene Üniversite Yönetimi, Hocalar, öğrenciler, yeni mezunlar ve eski mezunlar katıldı.

Törene KTÜ Mezunları Dayanışma Vakfı adına eski Başkanlardan Nevzat Ergin Kumandaş katılarak bir konuşma yaptı. Kumandaş'ın Vakfımızın görüşlerini ifade ettiği konuşmasının tam metni şöyledir:SAYIN VALİM

SAYIN REKTÖRÜM

SAYIN ÜNİVERSİTE YÖNETİCİLERİ VE DEĞERLİ HOCALARIM

SAYIN KTÜ MEZUNU ARKADAŞLARIMIZ

KIYMETLİ MİSAFİRLERİMİZ

VE ÇOK SEVGİLİ  ÖĞRENCİLER…

SİZLERİ ŞAHSIM VE KTÜ MEZUNLARI DAYANIŞMA VAKFI ADINA

SEVGİ, SAYGI VE HÜRMETLERİMLE SELAMLIYORUM…..

 

DEĞERLİ KTÜ’LÜLER

BİLİNDİĞİ GİBİ,

İÇİNDE YAŞADIĞIMIZ BİLGİ ÇAĞINDA

HER ALANDA EĞİTİMİN,

ÖZELLİKLE ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNİN VE ÖĞRENİMİNİN ÖNEMİ ÇOK ARTMIŞTIR.

DİĞER TARAFTAN

İNSANLARININ   AKLINI, GÖNLÜNÜ, EVİNİ, SOKAĞINI, CADDESİNİ, EĞİTİMİNİ , EKONOMOSİNİ, SAVUNMASINI BİLGİ ÇAĞININ GEREKLERİNE GÖRE HAZIRLAYAMAYAN, DONATAMAYAN MİLLETLERİN MUTLU VE GÜÇLÜ OLMASI BİR YANA VARLIKLARINI, BAĞIMSIZLIKLARINI KORUMALARI BİLE ARTIK DÜNE GÖRE DAHA ZORDUR, HATTA İMKANSIZDIR.

TÜRK MİLLETİNİN DEVLETİYLE VATANIYLA HÜR VE BAĞIMSIZ OLARAK KIYAMETE KADAR ONURLU, GÜÇLÜ VE MUTLU OLARAK YAŞAMASI HEDEFİ DE; BİLGİ TOPLUMU OLMA YOLUNDA ÜNİVERSİTELERİMİZE HAYATİ BİR GÖREV YÜKLEMEKTEDİR.

BİZE GÖRE; BÖYLE ÖNEMLİ BİR GÖREVİN BAŞARILABİLMESİ İÇİN, EĞİTİM SİSTEMİMİZİN TEMEL STRATEJİSİ “AKIL MERKEZLİ, GÖNÜL EKSENLİ” OLMALIDIR.

BU EĞİTİM ANLAYIŞI CİDDİ BUNALIMLAR YAŞAYAN, HUZUR VE BARIŞ ARAYIŞI İÇİNDEKİ İNSANLIK İÇİN DE; BİR ÇÖZÜM REÇETESİ NİTELİĞİNDEDİR.

BÖYLE BİR ÇAĞDA KTÜ’NÜN ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YAPMA GAYRETİ İÇİNDE OLDUĞUNU MEMMUNİYETLE GÖRÜYORUZ, ANCAK ALINMASI GEREKEN DAHA ÇOK  MESAFENİN OLDUĞUDA BİR GERÇEKTİR.

ÜNİVERSİTEMİZ, KURULUŞUNDAN BUGÜNE KADAR MÜHENDİSLİK, TIP, SOSYAL BİLİMLER, FEN BİLİMLERİ GİBİ ALANLARDA ÜLKE KALKINMASINDA VE YÖNETİMİNDE ÖNEMLİ GÖREVLER YAPAN ON BİNLERCE MEZUN VERMİŞTİR.

BİZLER MEZUNU OLMAKTAN DAİMA GURUR DUYDUĞUMUZ ÜNİVERSİTEMİZİ EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL ETMENİN GAYRETİ İÇİNDEYİZ.

BÜROKRASİDE, İŞDÜNYASINDA, SİYASETTE VE EĞİTİM ALANINDA BAŞARILI ÇALIŞMALARIYLA ÖNE ÇIKMIŞ ÇOK SAYIDA KTÜ MEZUNU ARKADAŞLARIMIZ  VARDIR. ANCAK ÜNİVERSİTEMİZ İLE MEZUNLARIMIZ ARASINDA YETERLİ SEVİYEDE İLETİŞİM VE BİRLİKTELİK SAĞLANAMADIĞI İÇİN ÖZELLİKLE KTÜ DE OKUYAN ÖĞRENCİ KARDEŞLERİMİZ BAŞARILI MEZUNLARIMIZDAN VE ONLARIN  YAPTIKLARINDAN HABERDAR OLAMAMAKTADIRLAR.

BU KOPUKLUĞUN ORTADAN KALDIRILMASI İÇİN HEPİMİZE ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞMEKTEDİR. ARTIK BU ALANDA BAŞARILI ÇALIŞMALARI VAKİT GEÇİRMEDEN YAPMALİYIZ. BİZLER KTÜ MEZUNLARI DAYANIŞMA VAKFI OLARAK, ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİ YAPMAYA HAZIRIZ.

DEĞERLİ KTÜ’LÜLER

KTÜ GEÇMİŞTE İSTANBUL VE ANKARA’NIN DIŞINDA İLK KURULAN ÜNİVERSİTE OLMASI MÜNASEBETİYLE BÜYÜK ÖNEME SAHİPTİ. ŞİMDİ İSE HER İLİMİZDE EN AZ BİR ÜNİVERSİTE KURULMASI TRABZON’DAKİ KTÜ’NÜN ÖNEMİNİ AZALTMIŞ OLARAK GÖSTEREBİLİR.

 HALBUKİ BÖLGESELLEŞME VE KÜRESELLEŞME SÜRECİNİN YAŞANDIĞI GÜNÜMÜZDE KTÜ TÜRK DÜNYASININ VE KARADENİZ BÖLGESİNİN İÇİNDE OLDUĞU AVRASYA’NİN TAM MERKEZİNDE BULUNMAKTADIR. AVRASYA İSE ENERJİNİN, EKONOMİNİN, EĞİTİMİN YÜKSELEN BÖLGESİDİR.

GEÇMİŞTE BİR ÇOK MEDENİYETE BAŞKENTLİK YAPMIŞ BÖLGE VE DÜNYA ŞEHRİ OLAN TRABZON’UN VE 1955 YILINDAN BERİ ARTIK HER ALANDA YETİŞMİŞ AKADEMİK KADROLARA SAHİP KTÜ’NÜN ÇEKİM MERKEZİ OLDUĞU AŞİKARDIR.

BU KONUDA ÜNİVERSİTEMİZİN ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIĞINI GÖRMEKTEYİZ. ÖZELLİKLE ENERJİ ALANINDA STRATEJİ MERKEZLERİNİN NİTELİĞİ VE NİCELİĞİ ARTTIRILIRSA AVRASYA’NIN MERKEZİNDE OLAN KTÜ’ÜN ÖNEMİ DAHA DA ARTACAKTIR.

 KTÜ MEZUNLARI DAYANIŞMA VAKFI 1987 YILINDA BİR ÇOK MEZUNUMUZUN MADDİ  VE MANEVİ  KATKILARIYLA ANKARA’DA KURULMUŞTUR. KURULUŞ AMACI ; TÜRK MİLLETİNİN BEKASINI SAĞLAMA VE SAĞLAMLAŞTIRMA YOLUNDA ÜLKEMİZİ BİR AN ÖNÇE BİLGİ TOPLUMU SEVİYESİNE YÜKSELTMEYİ AMAÇ EDİNEN KTÜ MEZUNLARININ HER ALANDA SOSYAL BİRLİKTELİĞİNİ VE DAYANIŞMASINI SAĞLAMAKTIR.

BİZLER, KTÜ MEZUNLARI DAYANIŞMA VAKFI OLARAK ÜNİVERSİTEMİZİ ANKARA’DA EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL ETMENİN GAYRETİ İÇİNDEYİZ. VAKFIMIZIN 80 İLDE, BİR ÇOK İŞYERLERİNDE TEMSİLCİLERİ MEVCUTTUR.  ANKARA’DA GÖLBAŞI- HAYMANA YOLU ÜZERİNDE, HEM BU ÜLKE İÇİN CANINI VERMİŞL ŞEHİTLERİMİZİ YADETMEK, HEMDE; TOPLUMDA ÇEVRE BİLİNCİNİN GELİŞMESİNE KATKIDA BULUNMAK İÇİN ADI “KTÜ MEZUNLARI ŞEHİTLER ORMANI” OLAN BİR ORMANIMIZ VARDIR. BU ESER YEŞİLİN BÜTÜN TONLARINI İÇİNDE BARINDIRAN KARADENİZİN SAĞLIKLI HAVASINDA YETİŞEN KTÜ MEZUNLARI TARAFINDAN DİKİLMİŞ VE YETİŞTİRİLMİŞTİR.

DİĞER TARAFTAN ÖĞRENCİLERİMİZLE, MEZUNLARIMIZLA, HOCALARIMZLA VE ÜNİVERSİTE YÖNETİMİYLE DAHA ETKİN VE BAŞARILI BİRLİKTELİKLER, FAALİYETLER GERÇEKLEŞTİRMEYİ AMAÇLIYORUZ.

BU ÇERÇEVEDE; DOSTUM, KARDEŞİM, REKTÖRÜMÜZ SAYIN PROF.DR. SÜLEYMAN BAYKAL VE YÖNETİMİ İLE BİRLİKTE ,  KTÜ’NÜN ETKİNLİĞİNİ ARTTIRMAYA YÖNELİK LOBİ FAALİYETLERİNİ DAHA İLERİ BİR SEVİYEYE TAŞIYA CAĞIMIZA İNANIYORUZ.

BU DUYGU VE DÜŞÜNCELERLE SİZLERİ SELAMLIYOR, HEPİNİZE ŞAHSIM VE KTÜ MEZUNLARI DAYANIŞMA VAKFI ADINA SEVGİ VE SAYGILARIMIZI SUNUYORUZ.

SAĞ OLUN VAR OLUN….8.6.2013Aynı törende konuşan Rektör Prof. Dr. Süleyman Baykal da şunları söyledi:

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin 46. mezuniyet törenine katılarak bizleri onurlandırdınız. Şahsım ve üniversitem adına sizlere teşekkür ediyor, sizleri en içten duygu ve düşüncelerimle selamlıyorum.
Kıymetli Misafirler,

Bildiğiniz gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluş amacı, halkının iyi eğitimli ve sağlıklı bireylerden oluşan modern bir toplum olmasını sağlamaktır. Karadeniz Teknik Üniversitesi, bu amacın gerçekleşmesinde en çok emeği geçen eğitim kurumlarından biridir Üniversitemizden şimdiye kadar mezun olmuş ve şu an eğitim görmekte olan öğrenci sayısı bu gerçeği açıkça göstermektedir.
Karadeniz Teknik Üniversitesi, kurulduğu günden bugüne yaklaşık 162 bin mezun vermiştir. Halen 771’i yabancı uyruklu olmak üzere 52.000 öğrencisi bulunmaktadır. Yani mezunlarıyla birlikte toplamda 214 bin kişiden oluşan, orta ölçekli bir şehir büyüklüğünde olan bir kurumdur. Bu rakam hem Trabzon için hem de KTÜ için önemli bir güç ve övünç kaynağıdır. Türkiye’nin her yerinden hatta son yıllarda artarak dünyanın birçok yerinden on binlerce insan bu şehirde yaşıyor ve bu üniversitede eğitim görüyor. Meslek sahibi olarak bürokraside ve özel sektörde istihdam oluyorlar. Bu veriler, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin Türkiye’nin geleceğine yaptığı katkıyı açık bir şekilde ortaya koymaktadır.
Kıymetli Misafirler,
Hepinizin bildiği gibi bu gün ülkemiz coğrafyası gereği, özellikle güvenlik alanında, bazı sıkıntılar yaşamış ve yaşamaktadır. Terör sorunu yaşamaktadır. Bir insan için en kutsal hak yaşama hakkıdır. İnsanın yaşam hakkına kasteden her kimse lanetlenmelidir. Bundan dolayı insan hayatına kasteden her tür eylem ve girişimleri şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Bu vesile ile belirtmek isterim ki, Türkiye Cumhuriyeti Devleti hangi yöntemle olursa olsun, terörün her türlüsünün üstesinden gelecektir. 76 milyon insanının birlik ve beraberliğini sağlayacak, kardeşliğini pekiştirecek dil, din, cins, mezhep ayrımı gözetmeden eşit ve hür bireyler olarak yaşatacak güce ve iradeye sahiptir.

Kıymetli Misafirler,
Türkiye, tarih boyunca üzerinde onlarca medeniyetin kurulduğu derin köklere sahip Anadolu coğrafyası demektir. Bu topraklar Kafkasya ve ötesini, Ortadoğu’yu, Balkanlar ve ötesini, Akdeniz’i ve Karadeniz’i birbirine bağlayan; kadim medeniyetlerin birbiri ardına kurulup yıkıldığı fiziki açıdan küçük, ancak etkinlik bakımından çok büyük bir coğrafyadır. Bu nedenle büyük güç olmak isteyen her millet ve toplumun üzerinde hesap yaptığı bir kara parçasıdır. Bu onun değeridir. Ama aynı zamanda üzerinde yaşayan topluluğa da yüklemiş olduğu bir maliyettir. Bu zenginlikleri ve riskleri bilmek, ona göre hazır olmak, tavır almak, tarihsel ödevimiz olmalıdır. Eğer bunları bilir ve gereğini yaparsak milli birlik ve beraberliğimizin önünde hiçbir engel kalmaz ve ülkemiz çok kısa zamanda küresel güç olma imkânına kavuşur.
Kıymetli Misafirler,
Büyük Türkiye ideali iyi yetişmiş, vasıflı, bilgili, becerikli, çağının şartlarını analiz eden, karar alabilme yeteneği gelişmiş gençlerle mümkündür. İşte şu anda Türkiye’nin geleceği demek olan bu gençlerden bir grup Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin 2012-2013 eğitim-öğretim yılı mezunları olarak karşınızdadır. Onlara güvenin. Onlara inanın. Atatürk’ün Çağdaş Türkiye’si bu gençlerin beyinlerinde, gönüllerinde ve omuzlarında yükselecektir.

Yorumlar


Hiç Yorum Yapılmamış. İlk yorumu siz yapın...