Web Tasarım Ankara

  Silvan’da öğretmenlerin İstiklal Marşı direnişi

 
 
 
PKK’ya boyun eğmediler

Diyarbakır Silvan’da 6 öğretmen, PKK’nın baskısına rağmen, İstiklal Marşı’nı okuttu. Öğretmenlere kaçırılacakları söylendi. İlçe Kaymakamının ‘Endişe ediyorsanız sağlık raporu alın’ demesine rağmen geri adım atmadılar

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde 6 öğretmenin PKK’nın tehdidine pabuç bırakmadığı, İstiklal Marşı’nı okuttuğu ortaya çıktı. PKK’nın hedefindeki Silvan Barajı yakınlarındaki köy okulunda İstiklal Marşı’nı okutan öğretmenler, Kaymakamın “Kaçırılacağınız söyleniyor. İsterseniz araştırmamız sonuçlanana kadar rapor alın” önerisine rağmen, okullarına gidip gelmeye devam ettti.

Kaymakam, öğretmenleri çağırdı

AKP’nin, Öcalan-Kandil merkezli açılımı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki kamu görevlilerini çaresizliğe itti. Bir kısım kamu görevlisi PKK’nın hedefi haline gelirken, diğer bir kısım ise çaresizlikten hangi güvenlik önlemi alacaklarını şaşırdı. Ancak böyle bir dönemde 6 öğretmenin, PKK tehdidine boyun eğmediğini ortaya koydu. Aydınlık’ın ulaştığı bilgilere göre, yaklaşık 1.5 ay önce Silvan’ın bir köyündeki okulda öğretmenler ile öğrenciler arasında İstiklal Marşı tartışması yaşandı. Öğretmenler İstiklal Marşı’nın okunması gerektiğini söylerken, bazı öğrenciler okumak istemediler. Ancak öğretmenlerin ısrarı üzerine İstiklal Marşı okunmaya devam etti. Bunun üzerine 6 öğretmenin isimleri verilerek “Bu öğretmenler PKK tarafından kaçırılacak” söylentisi dolaşmaya başladı. Bölgedeki Jandarma güçlerinin söylentiyle ilgili bilgilendirdiği Silvan Kaymakamı Berkan Sönmezay, köyde ve ilçede isimleri konuşulan 6 öğretmeni Kaymakamlığa çağırdı. Kaymakam “Biz bu söylentiyi araştırıyoruz; ancak içiniz rahat edecekse sağlık raporu alın ve bu süre zarfında buradan uzaklaşın” önerisinde bulundu.

Buna rağmen öğretmenler ilçede kaldı. Aydınlık’ın olayla ilgili sorularını yanıtlayan Silvan Kaymakamı Sönmezay, söylentiyi ve yaptığı öneriyi doğruladı. Sönmezay şunları söyledi: “Araştırmalarımız sonuçlanana kadar arkadaşlarımızın içi rahat etsin diye bu öneriyi yaptık. Yoksa bir sorun olduğundan değil. Zaten iki hafta boyunca öğretmenlerimizi Jandarma korumasında okula gönderdik.”

Sönmezay, olayın öğretmenlere tepki gösteren bazı öğrencilerin çıkardığı söylenti olduğunun anlaşıldığını söyledi. Aydınlık
Yorumlar


Hiç Yorum Yapılmamış. İlk yorumu siz yapın...