Web Tasarım Ankara

 Yağan yağmur İstanbul'da barajları doldurmadı

İSKİ verilerine göre, son bir haftada artan yağışa karşın İstanbul’da barajlardaki doluluk oranı düştü. ORSAM Su Araştırmaları Programı Uzmanı Tuğba Evrim Maden, dönemsel yağmurların hemen yüzeysel akışa geçtiğini ve denize döküldüğünü belirtti.

 

İstanbul’da son bir haftada etkisini artıran yaz yağmurları barajların dolacağı beklentisi oluştursa da rakamlar bunun tam tersine işaret ediyor. İSKİ’den alınan bilgilere göre 27 Mayıs’ta yüzde 27.77 olan barajlardaki doluluk oranı, 3 Haziran’da yüzde 26.62’ye düştü.

2013 Haziran ayında İstanbul barajlarında doluluk yüzde 84.96, 2012’de ise yüzde 89.56’ydı.Şu anda barajlarda 231 milyon 235 bin metreküp su var. Geçtiğimiz hafta İstanbul barajlarındaki su, 241 milyon 222 bin metreküptü.

BÖLGE BÖLGE YAĞIYOR BARAJLAR DOLMUYOR

İSKİ yetkilisi, yağmur yağarken de şehre su verildiğini söylüyor ve şöyle devam ediyor: "Şehre günde 2,5 milyon metreküp su veriyoruz. Su geldiği gibi barajları doldurmuyor. Yağmur bölge bölge yağıyor. Yağışların hepsi barajlara gelmiyor, oranlar artmıyor. Yaz aylarında su kullanımı rekor kırıyor, daha fazla suya ihtiyaç oluyor."

'YAĞAN YAĞMUR ALDATMASIN'

ORSAM Su Araştırmaları Programı Uzmanı Tuğba Evrim Maden de, yağan yağmurun aldatıcı olmamasını, bu yağmurların anormal bir fark oluşturmayacağını söyledi. Maden, dönemsel yağmurların hemen yüzeysel akışa geçtiğini ve denize döküldüğünü anlattı.

'BU YAĞIŞIN KATKISI YOK'

Maden, “Yağıştan ziyade kar yağışı önemliydi, o gerçekleşmedi. Suyun yararlı olması için akışın yavaş olması ve süzülmesi gerekiyor. Bu yağışın katkısı yok. Bir ay boyunca yavaş yağsa ve boşalma olmasa daha faydalı olur. Bu yağış katkı sağlamaz, yüzde 26’yı 50 yapmaz. Yüzde 30’a çıkarır mı onu da bilemiyoruz” diyor.

Maden vatandaşlara da önemli görev düştüğünü, tasarruf yapılması gerektiğini söyledi. (Al Jazeera) Bugün

Yorumlar


Hiç Yorum Yapılmamış. İlk yorumu siz yapın...